Za sve narudžbe napravljene od 21.12. do 2.1. moguća su duža čekanja na isporuku od uobičajenih zbog ograničenog radnog vremena dostavne službe. Sve narudžbe za Zagreb i okolicu bit će isporučene u uobičajenim rokovima od 1-2 radna dana.

5 načina kako zdjela za sporo hranjenje tzv. slow feeder može pomoći psima koji boluju od gastritisa i IBD-a

Gastritis i upalna bolest crijeva (IBD) su česti probavni problemi kod pasa, koji mogu prouzročiti nelagodu ali i ozbiljne zdravstvene komplikacije.
Vlasnici pasa često se susreću s različitim izazovima u držanju ovakvih stanja pod kontrolom.

Jedan od jednostavnih a efikasnih načina za pomoć ljubimcima je korištenje zdjelica za sporo hranjenje. Ove zdjelice imaju specifičan dizajn koji smanjuje brzinu kojom pas jede, što može imati brojne prednosti.

Zašto je sporo hranjenje važno?

  • Smanjenje povraćanja: Psi koji gutaju hranu prebrzo često povraćaju, što može pogoršati simptome gastritisa. Sporo hranjenje pomaže u smanjenju rizika od povraćanja jer omogućuje psu dovoljno vremena da bolje prožvače hranu i time olakša probavu.
  • Poboljšanje probave: Kada pas jede sporije, hrana se bolje pomiješa sa slinom i želučanim sokovima, što može olakšati proces probave.
  • Smanjenje rizika od nadutosti: Psi koji jedu brzo često progutaju velike količine zraka, što može pogoršati simptome gastritisa i izazvati nadutost. Sporo hranjenje smanjuje unos zraka tijekom obroka i pomaže u pravilnijoj probavi.
  • Manji stres na probavni sustav: Kod IBD-a, upaljena crijeva teže probavljaju hranu. Smanjenjem brzine hranjenja, crijevima se daje više vremena za obradu hrane, čime se ublažavaju simptomi poput proljeva ili grčeva.
  • Prevencija refluksa: Psi koji jedu prebrzo imaju veći rizik od refluksa, što dodatno iritira sluznicu želuca. Smanjenjem tempa hranjenja, posude za sporo hranjenje mogu pomoći u sprječavanju ovog problema.

Kako odabrati pravu zdjelicu za sporo hranjenje?

Kada birate zdjelicu za sporo hranjenje, obratite pažnju na sljedeće karakteristike:


Materijal: Odaberite zdjelice od sigurnih materijala poput plastike (ali one koja ima certificirano da ne sadrži štetne tvari poput BPA, ftalata ili teških metala) ili nehrđajućeg čelika.
Oblik: Različiti oblici i uzorci unutar zdjelice mogu pomoći da pas sporije jede. Potražite one s izbočinama ili preprekama koje će otežati brzo skupljanje hrane a istovremeno neće ozljeđivati njušku ili zube psa. Idealno je ako i dodatno mentalno stimulira psa pa hranjenje postane i dodatni oblik igre i traženja hrane. Osim toga, obratite pažnju na to može li se zdjelica prati u stroju za pranje posuđa.
Veličina: Uvjerite se da je veličina zdjelice odgovarajuća za vašeg psa kako bi mogao ugodno jesti.

Savjeti za korištenje zdjelica za sporo hranjenje

  • Uvodite postupno, nemojte odmah cijeli obrok davati u novoj zdjeli s preprekama: Ako pas nije navikao na sporije hranjenje, počnite s malim količinama hrane, kako bi proces privikavanja na novu zdjelicu na početku bio i jedan oblik igre i mentalne stimulacije. Postupno povećavajte količinu hrane kako biste s vremenom došli do cijelog obroka iz nove zdjele.
  • Pratite reakcije: Obavezno pratite kako pas reagira na novu zdjelicu. Ako primijetite bilo kakve probleme, poput povraćanja ili drugog oblika nelagode, zamijenite zdjelicu.
  • Kombinirajte s drugim metodama: Osim korištenja zdjelica za sporo hranjenje, razmislite o promjeni prehrane prema preporukama veterinara kako biste dodatno podržali zdravlje probavnog sustava vašeg psa i olakšali mu borbu s gastritisom ili IBD-om.

Zaključak

Zdjelice za sporo hranjenje predstavljaju jednostavan i učinkovit način kako pomoći psima koji pate od gastritisa ili IBD-a. Usporavanje procesa jedenja može poboljšati probavu, smanjiti rizik od povraćanja i kontrolirati unos hrane. U kombinaciji s odgovarajućom prehranom i veterinarskom njegom, ove zdjelice mogu značajno doprinijeti boljem zdravlju tvog ljubimca.

Ako tvoj pas ima problema s probavom, razgovaraj s veterinarom o mogućnosti uvođenja ovih posuda u svakodnevnu rutinu kako bi se osigurala dodatna pomoć za bolju i lakšu probavu.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn